Hat hónap telt el azóta, hogy kezdetét vette Bihar megye történetének legambiciózusabb szelektív hulladékgyűjtési projektje, azóta több mint 250 000 ember számára vált mindennapi rutinná a háztartási hulladék öt frakció szerinti külön gyűjtése. Ennek eredményeképpen a keletkezett hulladék 35%-kal csökkent, a külön gyűjtött gyűjtött szemét mennyisége pedig megduplázódott. A rendszer egyre jobban működik, bár bizonyos aspektusait tekintve még szükség van javításokra.
Szatmár.ro: Hogyan indult ez a projekt?
Kovács Zoltán: A tavalyi év szeptemberében, egy nehéz és kihívásokkal teli esztendőben, egy egészségügyi világjárvány közepén elindítottunk egy elég bonyolult, de ambiciózus projektet. Az volt a feladatunk, hogy több mint 80 000 Bihar megyei háztartás megtermelt hulladékáról gondoskodjunk. Ehhez a Szalacson és az Alsókocsobán (Bihar megyei települések – szerk. megj.) sikerrel alkalmazott modellt vettük át, aminek a lényege, hogy a háztartási hulladékot öt tétel szerint gyűjtse a lakosság.
Ugyanakkor elnyertünk Bihar megye hat egységéből négyben a hulladékszállítási feladatokat, ezzel pedig az ország nyugati részén a legnagyobb jelenléttel rendelkező hulladékkezelő üzemeltetővé váltunk.
Szatmár.ro: Mire volt szükség a projekt beindításához?
Kovács Zoltán: Az első dolog az volt, hogy jelentős összegeket fektettünk a berendezéseink és a technológiai felszereléseink beszerzésébe. Vásároltunk 43 darab Euro 6-os besorolású teherautót, amelyek lehetővé teszik a hulladék öt frakcióban való gyűjtését és szállítását. Ezek további 13-mal egészültek ki, amely az átrakóállomásokról, zárt konténerekben, a hulladékok átszállítását segítik elő a nagyváradi regionális hulladéklerakóba.
Vásároltunk több mint 200 000 RFID-chippel ellátott hulladékgyűjtő edényt, melyek által nyomonkövethetővé válik, melyik tároló kihez tartozik, illetve, hogy egy adott háztartástól hányszor ürítettük ki ezeket, egy adott időszakban.
Szatmár.ro: Milyen eredményeket sikerült felmutatni ez idő alatt?
Kovács Zoltán: Hat hónap kemény munka után számot vetettünk:
Úgy gondoljuk ez egy hatalmas eredmény, amely nem jöhetett volna létre annak a 250 000 ügyfélnek a mellénk-állása nélkül, akikkel heti szinten együttműködünk.
Ugyanakkor szerettünk volna tavaly több tájékoztató kampányt is szervezni a települések lakosainak számára, de a világjárvány e tekintetben megnehezítette dolgunkat. Viszont azt tapasztaltuk, hogy ezek hiánya nem jelentett gondot senki számára, hiszen az elért eredmények messze meghaladták várakozásainkat.
Szatmár.ro: Mit hoz a 2021-es esztendő a cég ügyfelei számára?
Kovács Zoltán: Az ügyfeleinkkel folytatott együttműködés első hat hónapja megmutatta nekünk azokat a szempontokat is, amelyeken még dolgoznunk kell, hogy minden tekintetben teljesíteni tudjuk a tőlünk elvártakat. Való igaz, nem minden működött tökéletesen, nem sikerült mindent tesztelni, és hibákat is elkövettünk, de ezeket a jövőben folyamatosan szeretnénk kijavítani.
Szeretnénk ügyfeleinkhez közelebb kerülni, telefonon, e-mailen, és a közösségi médián keresztül is meghallgatni a velünk szerződésben állók igényeit. Facebook-oldalunk aktívan működik, ott kérdéseket tehetnek fel nekünk és javaslatokat küldhetnek a szolgáltatás minőségének javítása érdekében, hogy az a lehető legmagasabb színvonalú lehessen.
A cél közös: a megyénk tiszta legyen, olyan folyóvizekkel, amelyek pet-palackoktól mentesek, és olyan erdőkkel, amelyekben élvezhető lehet a családdal való séta.
Elveink olyan európai normákat követnek, amelyeket az unió legfejlettebb és legzöldebb országaiban is alkalmaznak.
Minden Szalacson kezdődött, 2018-ban, amikor a község öt frakcióban kezdte gyűjteni a háztartási hulladékot. Itt a projekt első 3 hónapja után az újrahasznosítható hulladékok aránya 66%-ra ugrott a projekt előtti időszakhoz képest, amikor csak 3% volt. Gondoljunk bele, hogyha ezt Bihar, Szatmár, vagy az ország bármelyik megyéjének, bármelyik településén meg lehetne valósítani. Összefogással az álom valósággá válhat.
Szatmár.ro: Apropó szatmári szemétszállítás. Hogy áll a kiírásért folyó verseny?
Kovács Zoltán: A Florisal ellenében vettünk részt egy közbeszerzésen, ahol a mi ajánlatunk mind műszakilag, mind gazdaságilag kiforrottabb, és egy nyugat-európai szintű hulladékkezelési technológián alapszik, melynek célja az újrahasznosítható hulladékok mennyiségének növelése és a hulladéklerakóba kerülő mennyiségek minimálisra csökkentése. Ezek az elemek az ellenfél ajánlatában hiányosan találhatóak meg.
A bukaresti fellebbviteli bíróság helyt adott az észrevételeinknek, miszerint a Florisal ajánlata hiányos műszakilag és számszakilag. Ezen hiányosságok pedig vélhetően a tapasztalat hiányára vezethetők vissza. Így jelenleg az ajánlatok újraértékelése történik az önkormányzati bizottság által.
Szatmár.ro: Mennyire érzik kihívásnak egy egész város ellátását?
Kovács Zoltán: Méreteiben hasonló feladattal már megküzdöttünk az eddigiekben is. Úgy gondoljuk, hogy szatmári kihívás is teljesíthető.
Másfelől ez a kihívás ugyanúgy a szatmári lakosok számára is nagy lesz. A számításaink szerint szükség lesz legalább fél évre, hogy mindenkiben tudatosuljon, mi is ennek az egésznek a menete, illetve időre lesz szükség a hulladékok külön-gyűjtésére való átállásra is.